Kouzlo francouzského venkova ve vaší kuchyni: Provence styl, který si zamilujete

Kuchyně Provence

Původ a inspirace Provence

Provensálská kuchyně, tak jak ji známe dnes, není jen výsledkem staleté tradice, ale i vlivem mnoha kultur, které se v této oblasti středomoří prolínaly. Řekové, Římané, Arabové, všichni zanechali stopu nejen v architektuře a jazyce, ale i v gastronomii. Od Řeků zdědila Provence oblibu v olivovém oleji, víně a bylinkách, jako je tymián a rozmarýn. Římané přispěli svou láskou k chlebu, sýrům a olivám. A konečně Arabové obohatili provensálskou kuchyni o exotické koření, citrusové plody a mandle. Všechny tyto vlivy se v průběhu staletí prolnuly a daly vzniknout jedinečnému kulinářskému stylu, který je dnes známý pro svou jednoduchost, svěžest a důraz na sezónní suroviny.

Charakteristické prvky

Provensálská kuchyně je o jednoduchosti, čerstvosti a využití sezónních surovin. Vzhledem k poloze Provence na jihu Francie hrají v kuchyni důležitou roli čerstvé bylinky jako je tymián, rozmarýn, bazalka či oregano. Olivový olej je nezbytnou součástí téměř každého jídla a dodává mu charakteristickou chuť. Typické provensálské pokrmy jsou lehké, plné zeleniny a často se vaří s rajčaty, lilky, cibulí a česnekem. Styl kuchyně je pak odrazem celkového životního stylu v Provence. Kuchyně jsou často prostorné a světlé, s důrazem na přírodní materiály jako je dřevo a kámen. Pastelové barvy, květinové vzory a keramické doplňky dodávají kuchyni útulnou a romantickou atmosféru.

Materiály a barvy

Provensálský styl v kuchyni se vyznačuje útulností a přirozeností, a to se odráží i ve výběru materiálů a barev. Dominují přírodní materiály, jako je dřevo, kámen a keramika. Dřevo se používá na podlahy, nábytek i doplňky. Často je záměrně opotřebované, natřené bílou nebo světlou pastelovou barvou a s patinou, která mu dodává starožitný vzhled. Kámen, nejlépe v teplých tónech, se hodí na podlahy, pracovní desky a obklady. Krásně vynikne i na krbu, který je v kuchyni ve stylu Provence častým prvkem. Keramika se používá na nádobí, obklady a dekorace. Typické jsou motivy levandule, oliv a vinné révy. Co se týče barev, v kuchyni ve stylu Provence převládají světlé a teplé tóny. Bílá, béžová, krémová, světle žlutá, světle modrá a levandulová – to jsou barvy, které navodí tu správnou atmosféru. V kombinaci s přírodními materiály a doplňky vytvoří z vaší kuchyně místo, kde se budete cítit příjemně a útulně.

Podlahy a obklady

V kuchyni ve stylu Provence se podlahy a obklady nesou v duchu přirozenosti a rustikálního šarmu. Pro podlahu jsou ideální materiály jako kámen, cihly nebo dlažba s imitací dřeva. Tyto materiály dodají kuchyni autentický vzhled a zároveň jsou odolné a snadno se udržují. Pokud preferujete dřevo, volte světlé druhy s patinou, které podtrhnou venkovský charakter interiéru. Obklady v kuchyni Provence se často používají v oblasti mezi horními a dolními skříňkami. Zde se uplatní keramické obklady s květinovými motivy, rustikálními vzory nebo v jednobarevném provedení v teplých odstínech. Oblíbené jsou také obklady s imitací kamene nebo cihel, které dodají kuchyni na útulnosti a originalitě. Při výběru obkladů a dlažby dbejte na to, aby se vzájemně doplňovaly a vytvářely harmonický celek.

Nábytek Provence

Srdcem každého domova je kuchyně a v případě stylu Provence to platí dvojnásob. Kuchyně Provence je místem, kde se snoubí krása venkova s útulností a praktičností. Nábytek v tomto stylu se vyznačuje jednoduchostí, elegancí a nádechem starých časů. Často je vyroben z masivního dřeva, které je natřeno bílou nebo světlou pastelovou barvou a zdobeno jemnými ornamenty. Typické jsou také otevřené police, na kterých se vystavuje keramika, kořenky a další kuchyňské doplňky. Důležitou roli hrají také textilie – utěrky, závěsy a ubrusy s květinovými vzory, které dodají kuchyni Provence nezaměnitelný šarm.

Osvětlení a doplňky

V provensálské kuchyni hraje světlo klíčovou roli. Zaplavuje prostor vzdušností a podtrhuje jeho přirozenou krásu. Ideální je vsadit na přirozené světlo, které do kuchyně přichází velkými okny. Ta by měla být co nejméně zakrytá, aby sluneční paprsky mohly volně proudit dovnitř. Pokud nemáte to štěstí na dostatek denního světla, je potřeba ho nahradit umělým osvětlením. Vybírejte teplé tóny, které navodí útulnou atmosféru.

Kromě centrálního osvětlení se nebojte experimentovat s lampami a lampičkami. Postavte je na komodu, poličku nebo stůl a vytvořte tak příjemné prostředí pro večerní posezení. Co se týče doplňků, vsaďte na přírodní materiály jako je dřevo, keramika nebo len. Skvěle se hodí proutěné koše, keramické nádoby na bylinky nebo dřevěné krájecí desky.

Nebojte se ani textilií s květinovými vzory, které dodají kuchyni romantický nádech. Ubrusy, utěrky, závěsy nebo polštářky s motivem levandule, slunečnice nebo olivovníků krásně doplní celkový styl. Pamatujte, že v jednoduchosti je krása. Nepřehánějte to s množstvím dekorací, aby vaše provensálská kuchyně nepůsobila přeplácaně.

Prostor a uspořádání

Provensálská kuchyně evokuje vzdušnost a prostornost, ale co dělat, když vaše kuchyně připomíná spíše útulnou komůrku? Nezoufejte! I malý prostor lze zařídit tak, aby dýchal jižanským šarmem. Základem je světlo. Využijte každou skulinku pro jeho průnik. Zvolte světlé barvy na stěny, nábytek i doplňky. Bílá, krémová, světle žlutá nebo olivová – to jsou vaše barvy. Co se týče uspořádání, volte spíše otevřené police místo uzavřených skříněk. Vystavte na obdiv keramické nádobí, proutěné košíky a další dekorace, které vám připomínají slunnou Provence. Pokud máte možnost, propojte kuchyň s jídelnou nebo obývacím pokojem. Vzdušný a otevřený prostor je pro tento styl klíčový.

Vůně a atmosféra Provence

Provensálská kuchyně je jako procházka po rozkvetlé louce, plná vůní a barev. Bylinky, jako je tymián, rozmarýn a levandule, jsou základem provensálské kuchyně a dodávají jí nezaměnitelnou chuť a aroma. Představte si vůni olivového oleje, česneku a rajčat, linoucí se z kuchyně, zatímco slunce zapadá nad vinicemi. To je esence Provence. Styl vaření je jednoduchý, zaměřený na čerstvé a kvalitní suroviny. Místní si potrpí na sezónnost, proto v každém ročním období ochutnáte to nejlepší, co jim příroda nabízí.

Srovnání stylů kuchyní
Vlastnost Kuchyně Provence Moderní kuchyně
Materiály Dřevo, kámen, keramika Dřevo, kov, sklo, lamino
Barvy Pastelové barvy, bílá, béžová, světle modrá Široká škála barev, často výrazné a kontrastní
Dekorace Přírodní materiály, bylinky, květiny, keramika Minimalistické, geometrické tvary, abstraktní umění
Atmosféra Hřejivá, útulná, rustikální Čistá, minimalistická, funkční

Tipy pro dotvoření stylu

Pro dokonalý provensálský vzhled vaší kuchyně nezapomeňte na doplňky a dekorace. Používejte přírodní materiály jako je dřevo, kámen, len a bavlna. Dřevěný stůl s patinou, kamenný dřez nebo police z režného plátna dodají vaší kuchyni autentický nádech. Nebojte se kombinovat různé vzory a barvy, typické pro Provence jsou květinové motivy, kostky a pastelové barvy. Oživte prostor čerstvými bylinkami v květináčích, které provoní celou kuchyni a zároveň poslouží jako krásná dekorace. Nezapomínejte na detaily, jako jsou keramické nádoby, dřevěné vařečky nebo starožitné hodiny, které dodají vaší kuchyni punc originality.

Kuchyň ve stylu Provence, to je jako polibek slunce s vůní levandule a rozmarýnu, je to místo, kde se zastavil čas a s ním i starosti všedního dne.

Anežka Malá

Provence v moderním pojetí

Moderní pojetí Provence v kuchyni si zachovává svou duši, ale nebojí se experimentovat. Pryč jsou doby těžkých závěsů a tmavých koutů. Světlé barvy, přírodní materiály a vzdušnost, to jsou hlavní pilíře současného pojetí. Dřevo, kámen a keramika se snoubí v harmonickém celku, provoněném bylinkami a sluncem zalitým prostorem. Minimalismus se zde snoubí s útulností, funkčnost s estetikou. Otevřené police lákají k nahlédnutí do tajů provensálské kuchyně, kde se vedle moderních spotřebičů pyšní starožitné kousky s příběhem.

Publikováno: 18. 10. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: Tereza Kovaříková

Tagy: kuchyně provence